Ako vybrať sviečku?

Výrobcovia sviečok sa predháňajú a prinášajú neustále nové vône, farby, tvary aj typy balení. Mnohé už poznáte, ale po podrobnejšom skúmaní určite narazíte aj na zaujímavé druhy, o ktorých existencii ste nemali doteraz ani tušenie. Pred nákupom sa oboznámte aj s jednotlivými materiálmi, parametrami a tiež so zásadami správneho a hlavne bezpečného používania.

Výrobcovia sviečok sa predháňajú a prinášajú neustále nové vône, farby, tvary aj typy balení. Mnohé už poznáte, ale po podrobnejšom skúmaní určite narazíte aj na zaujímavé druhy, o ktorých existencii ste nemali doteraz ani tušenie. Pred nákupom sa oboznámte aj s jednotlivými materiálmi, parametrami a tiež so zásadami správneho a hlavne bezpečného používania.

Doba čítania 9 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Spôsob využitia

S pomocou sviečok si môžete doma posvietiť pri výpadku prúdu, použiť ich ako dekoráciu alebo na vytvorenie príjemnej atmosféry a prevoňanie bytu. Počas Vianoc a Veľkej noci slúžia sviečky na uctenie kresťanských tradícií . Zapálením cintorínskej sviečky na hrobe dávate zosnulým symbolicky vedieť, že na nich spomínate. A počas večerného posedenia na záhrade zasa oceníte repelentnú sviečku, ktorá odpudí komáre a iný obťažujúci hmyz.

Doba horenia

Doba horenia sa udáva v hodinách a informuje vás, ako dlho bude sviečka horieť. Informáciu o dobe horenia nájdete vždy minimálne priamo na produkte. Veľké sviečky ponúkajú až 120 a viac hodín horenia, na druhom konci spektra sú malé čajové a plávajúce sviečky, ktoré horia zhruba 4 hodiny a menšie sviečky s dobou horenia kratšou ako 30 hodín.

Design

Sviečka môže tiež poslúžiť ako efektný dekoračný prvok v byte. Na výber máte rôzne tvary, farby, plastické vzory aj štýly, prírodné sviečky z včelieho vosku alebo gélové sviečky vo výrazných farbách s vnútorným dekorom. Zaujímavý efekt vytvoria počas horenia sviečky s viacerými knôtmi alebo tie s dreveným knôtom, ktorý výrazne zväčší plameň, a navyše horenie sprevádza upokojujúci zvuk praskania dreva, čo pripomína oheň v krbe.

Zaujímavými tvarmi sa hemžia predovšetkým vianočné sviečky

Rozmery a hmotnosť

Medzi sviečkami je veľký rozdiel v rozmeroch aj v hmotnosti. Tie najväčšie vážia viac ako 752 g a merajú viac ako 17,2 cm na výšku. Naopak malé plávajúce alebo čajové sviečky sú vysoké len pár centimetrov a majú hmotnosť len niekoľko málo gramov.

Druhy sviečok podľa veľkosti a vlastností

  • Čajové sviečky sú v malých hliníkových alebo sklenených nádobách. Čajové sa im hovorí preto, že ich pôvodným účelom bol ohrev jedla alebo čaju na nahrievacom variči. Dnes sa používajú do svietnikov, lampášov, aromalámp a k samostatnému svieteniu. Pre vytvorenie intímnej atmosféry je potrebné zapáliť viac čajových sviečok naraz.

    Pre čajové sviečky je potrebné zaobstarať aj kalíšok, aby nedošlo k rozliatiu vosku
  • Votívne sviečkymenším a lacnejším variantom veľkých sviečok v sklenených alebo keramických nádobách. U vonných variantoch sa hodia ku skúšaniu nových vôní. Votívne sviečky sa počas horenia roztekajú a preto k ich páleniu potrebujete svietnik, v ktorom vyhoria úplne a odpadne vám starosť s čistením. Predávajú sa väčšinou v celých setoch s rôznymi vôňami. Pre zaujímavý vonný efekt je dobré zapáliť viac votívnych sviečok naraz.

    Votívne sviečky vytvoria pri roztekaniu vosku krásny dekoratívny efekt
  • Repelentné sviečky väčšinou obsahujú výraznú arómu citronelly, ktorá odpudzuje komáre a iný obtiažny hmyz. Hodí sa len pre vonkajšie použitie - na terasy, záhrady a všade tam, kde si chcete užiť večerné posedenie bez komárov. Okrem citronelly odpudzujú hmyz aj sviečky s vôňou mäty, borovice alebo eukalyptu.

  • Vonné sviečky navodzujú príjemnú atmosféru nielen plamienkom, ale aj vôňou, ktorá sa uvoľňuje počas horenia. Vône môžu byť ako syntetického, tak prírodného pôvodu.

    Vôní je na trhu nepreberné množstvo, na svoje si príde ako milovník korenených a drevitých tónov, tak zástanca sviežich, citrusových či ovocných vôní. Obľúbené sú tiež jemné kvetinové a bylinné vône. Hrejivú atmosféru dodávajú sviečky, ktoré voňajú po jedle a korení, napríklad po hnedom cukre, po čokoláde alebo napríklad po káve. Okrem jednodruhových vôní môžete vyberať z mnohých rôznorodých kombinácií. Ak nemáte vôňu vyskúšanú, kúpte si radšej menšiu sviečku a otestujte si ju. Kombinácia vôní, ktorá znie v popise produktu lákavo, vám nemusí v reáli voňať.

  • Adventné sviečky nájdete na trhu v čisto bielej, striebornej alebo červenej farbe. Jedná sa o sviečky na tradičný adventný veniec.

Adventné sviečky v tradičných vianočných farbách

+ [**Vianočné sviečky**](https://sviecky.heureka.sk/f:26535:28096167/) sú v tvaroch **stromčekov**, sobov alebo napríklad hviezd, ktorých primárnou úlohou je dekorácia domácnosti a štedrovečerného stola. Za vianočné sviečky môžeme považovať aj tie s **vôňou ihličia**, škorice, jabĺčok, citrusov, **perníkov**, hrozienok alebo napríklad **kandizovaného ovocia**. Sviečky môžeme umiestniť aj na vianočný stromček, vzhľadom k bezpečnosti je ale rozhodne lepšie na stromček umiestniť klasické LED svetielka.

Vianočné sviečky v tradičných tvaroch, ako je stromček, väčšinou schovávame ako dekoráciu
  • LED sviečky na prvý pohľad pripomínajú klasické sviečky v rôznych tvaroch. Pomáhajú vytvoriť príjemnú atmosféru bez rizika požiaru a sú poháňané výmennými batériami, buď klasickými tužkovými, alebo gombíkovými. Pri niektorých modeloch je možné meniť aj farby sviečok pomocou diaľkového ovládača.

LED sviečky na prvý pohľad pripomínajú sviečky klasické, sú však oveľa bezpečnejšie

Zloženie

Prírodný vosk

Môže byť ako rastlinného (palmový, sójový), tak živočíšneho pôvodu (včelí).

  • Včelí vosk vzniká metabolickou premenou peľu a medu v tele včiel. Počas horenia sa uvoľňuje príjemná medová vôňa.

  • Sójový vosk sa vyrába zo sóje, horí dlhšiu dobu a pri nižších teplotách než parafín. Má čisté spaľovanie a nízke zmršťovanie, takže po stuhnutí je povrch hladiny sviečky rovný. Neobsahuje parabény, konzervačné látky ani farbivá

  • Palmový vosk sa vyrába z palmového oleja a má na rozdiel od ostatných kryštalickú štruktúru, pripomína námrazu na oknách.

Parafín

Je najlacnejším a tiež najčastejšie používaným materiálom pre výrobu sviečok a vzniká ako vedľajší produkt pri destilácii ropy. Na výrobu sviečok sa používa parafín s obsahom oleja do 2 %. Kvalita sviečok z parafínu záleží na jeho čistote. Ale aj najkvalitnejšie sviečky z parafínu môžu po dlhšom horení v uzavretej miestnosti spôsobiť bolesti hlavy. Počas horenia aj po ňom dôkladne vyvetrajte.

Gélové sviečky

Bývajú naliate v sklenených nádobách, v ktorých sú naaranžované dekoratívne prvky, ako sú napríklad mušle, sklíčka alebo iné dekorácie. Všeobecne však platí, že by nemali byť horľavé. Sviečkový gél môže byť číry alebo farebný.

Arómy

Všetky typy sviečok môžu byť aromatizované a to pomocou prírodných, alebo syntetických aróm. Všeobecne príjemnejšie sú prírodné esenciálne oleje. U kvalitnejších sviečok sa na obale dozviete zloženie vône (hlava, srdce, základ), podobne ako u parfumu. Lacnejšie typy vám len načrtnú, akú vôňu máte očakávať.

Veľkonočné sviečky bývajú opatrené veselými jarnými motívmi

Rady a tipy

Bezpečné používanie sviečky

  • Sviečku umiestnite na rovný, nehorľavý povrch.

  • Uistite sa, že je zvolená podložka stabilná a neprevrhne sa.

  • Odstráňte z okolia sviečky horľavé a prchavé látky. Dajte pozor aj na záclony, závesy a listy rastlín, ktoré by mohol rozhýbať prievan a dostať ich tak do kontaktu s plameňom.

  • Sviečku umiestnite mimo dosahu domácich zvierat a detí a majte ju počas celej doby horenia pod dohľadom.

Ako spoznať kvalitnú sviečky

Kvalita sa veľakrát premieta do ceny. Podozrivo lacné parafínové sviečky asi nebudú z najčistejšieho parafínu a môžu spôsobiť bolesti hlavy, pretože sa z nich počas horenia uvoľňuje benzén a oxid uhličitý. Najkvalitnejšie sú sviečky zo sójového alebo včelieho vosku. Pochádzajú z trvalo udržateľných zdrojov a nie sú zdraviu škodlivé. A navyše sójový vosk horí až o 50 % dlhšie ako parafín.

Ako so sviečkou zaobchádzať

Aby ste si sviečku vychutnali naplno, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad.

  • Knôt sviečky by mal byť dlhý 3-5 mm. Ak je dlhší, zastrihnite ho.

  • Sviečku po 4 hodinách horenia sfúknite, vyvetrajte, dajte jej aspoň 2-hodinovú pauzu a až potom znovu zapáľte.

  • Po zapálení sviečky si dajte záležať na tom, aby sa jej povrch rovnomerne roztopil a vytvorila sa vosková hladina. Vďaka tomu sa vypáli rovnomerne, bez nežiaduceho tunela.

  • Ak sviečka čadí, je na vine pravdepodobne dlhý knôt. Sviečku uhaste a zastrihnite ho.

  • Ak máte dojem, že vás bolí hlava alebo že je vôňa až príliš silná, sviečku zhasnite a vyvetrajte. Niektoré sviečky sú príliš intenzívne alebo sa zvýši koncentrácia spalín a vône v uzavretej miestnosti natoľko, až je to nepríjemné.

Sviečka ako darček

Sviečka je tiež veľmi vhodným darčekom. Vyberajte ju podľa vkusu a interiéru obdarovaného. S vonnou sviečkou je to podobné ako s parfumom - to, čo vonia jednému, nemusí voňať inému. Ak už sa pre vonnú sviečku rozhodnete, siahnite radšej po menej výrazných vôňach. U sviečok, ktorými chcete niekoho obdarovať, sa zamerajte aj na balenie a vzhľad. Kvalitnejšie modely môžu byť zabalené vo vkusných papierových škatuľkách alebo dózach.